În cadrul congresului Dr. Giulio Pavolucci va susține prezentarea „Aesthetic anterior restorations: my personal path trough simplification„.
Dr. Giulio Pavolucci este născut în Siena în 1984, locuiește în prezent în Montepulciano, un oraș pitoresc din Toscana, Italia. După absolvirea Facultății de Medicină Dentară cu mențiunea Magna Cum Laude, și-a dedicat activitatea clinică și academică restaurărilor adezive directe și indirecte, având o pasiune deosebită pentru restaurările directe în zona anterioară.
Este profesor la Facultatea de Medicină Dentară și la Programul de Master de Nivel II în Restaurări și Endodonție, coordonat de Prof. Simone Grandini, la Universitatea din Siena. În cadrul practicii sale private, se concentrează pe stomatologia restaurativă și endodonție.
Este Membru de Onoare al grupului StyleItaliano Shade Guides și membru activ al Societății Italiene de Stomatologie Restaurativă (SIDOC). Susține frecvent conferințe naționale și internaționale și organizează cursuri practice despre tehnici restaurative și endodontice.
A contribuit, de asemenea, ca coautor la cărțile „Proteza fixă cu margini de închidere verticale” și „Proteza pe implanturi: avantaje, probleme și soluții practice”, ambele coordonate de Ezio Bruna și Andrea Fabianelli și publicate de editura Elsevier.
