În cadrul congresului, Dr. Luís Pereira Azevedo va susține prezentarea: „De la scanare la zâmbet: Evoluția digitală a stomatologiei reconstructive”.
Dr. Luís Pereira Azevedo și-a finalizat studiile în stomatologie la Universitatea Catolică Portugheză (2013–2018). Ulterior, a urmat studii postuniversitare la Universitatea Complutense din Madrid, obținând un Master în Științe Stomatologice și o specializare în Proteză pe Implant (2018–2019), urmate de un program de doctorat (PhD) în Științe Stomatologice (2019–2024). În paralel, și-a continuat formarea academică la Universitatea din Geneva, finalizând un Master of Advanced Studies (MAS) în Stomatologie Reconstructivă (2021–2024) și un Doctorat în Medicină Dentară (2024–2025).
Între 2019 și 2021, Dr. Azevedo a practicat ca medic stomatolog generalist cu focus pe protetică la S.Tiago Medical Center din Portugalia. Din 2021, își desfășoară activitatea la Universitatea din Geneva, unde activitățile sale clinice și academice se concentrează pe protetică și fluxuri de lucru digitale. Dr. Azevedo este autorul a numeroase publicații internaționale recenzate de experți (peer-reviewed). De asemenea, este invitat frecvent ca lector la reuniuni și congrese științifice, abordând subiecte legate de stomatologia digitală, pacienții virtuali și protetica pe implanturi. În cercetare, colaborează activ cu diverse companii și instituții, contribuind la proiecte privind modelarea digitală 3D și inteligența artificială în stomatologie.
Competențe și roluri cheie:
- Cercetător și cadru didactic asociat, Universitatea din Geneva
- Master of Advanced Studies (MAS) în Stomatologie Reconstructivă, Universitatea din Geneva
- Doctorat (PhD) în Științe Stomatologice, Universitatea Complutense din Madrid
- Doctorat în Medicină Dentară, Universitatea din Geneva
- Autor al numeroaselor publicații de specialitate
- Lector internațional pe teme de protetică și fluxuri de lucru digitale
